Jak spakować się pod żagle?

Jeżeli wybieramy się pod żagle na morze Bałtyckie lub na nasze jeziora możemy być pewni, że poczujemy na własnej skórze, zmienną pogodę. Między innymi dlatego, warto się dobrze przygotować na tego typu rejs. Chłód będzie nam z pewnością doskwierał również wtedy, gdy zdecydujemy się na żeglowanie po wodach Morza Północnego oraz po Atlantyku. Bardzo ważne jest to, aby się doskonale zabezpieczyć przed chłodem oraz deszczem.
Najważniejsza jest oczywiście odzież dla żeglarzy. Obecnie, kiedy coraz więcej ludzi w Polsce uprawia ten sport, możemy spotkać się z duża ilością nowo powstających sklepów oferujących odzież dla żeglarzy. Dzięki temu wybór nie jest mały. Jeżeli na żagle jedziesz pierwszy raz lub tylko okazjonalnie, nie musisz kupować od razu najdroższych ubrań. Najważniejsze, aby były wodoodporne oraz odporne na wiatr – to dwie najważniejsze cechy tego typu ubrań. Jeżeli pływanie pod żaglami Ci się podoba i masz pewność, że będziesz robił to często, warto zainwestować w bardzo dobrą pod względem jakości odzież dla żeglarzy. Jedną z najlepszych obecnie marek jest firma D.A.D, z produktów której korzysta nawet Polski Związek Żeglarski.

Co jeszcze spakować pod żagle? Koniecznie należy wziąć ze soną dokumenty. Jeżeli będziemy na terenie Unii Europejskiej, wystarczy nam dowód osobisty, jednak, jeśli będziemy wypływać poza nią, konieczny jest paszport. Dodatkowo zabierzmy ubezpieczenie. Wszystko to dobrze zapakować w nieprzemakającą torbę lub specjalnie do tego przeznaczone etui, tak, aby dokumenty były bezpieczne. Warto zabrać ze sobą walutę kraju, w którym będziemy cumowali w portach. Jeżeli przyjmujesz leki, również o nich nie zapomnij. Bardzo ważne jest również obuwie. Na pokładzie przydaje się takie, które ma miękką podeszwę.

Klapki i japonki to rodzaje butów, które należy wykluczyć! Na niektóre rejsy warto wziąć śpiwór, ponieważ na jachtach nie ma pościeli. Nie powinniśmy zapominać również o zabezpieczeniu przez promieniami UV- odpowiednim kremem, a także okularami przeciwsłonecznymi – odzież żeglarska jest jednak najistotniejsza!

«
»